Dentysta w mieszkaniu to nie taka prosta sprawa
Wspólnota mieszkaniowa może skutecznie zablokować otwarcie gabinetu stomatologicznego w prywatnym mieszkaniu należącym do członka wspólnoty.
Troje stomatologów kupiło mieszkanie w bloku na współwłasność. Od razu zamierzali przekształcić je w lokal usługowy – gabinet stomatologiczny. Miejscowy plan zagospodarowania dopuszczał taką możliwość. Od poprzedniego właściciela otrzymali pismo z prośbą do wspólnoty mieszkaniowej o wyrażenie zgody na prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej, pod którą mniej więcej połowa członków wspólnoty złożyła swoje podpisy jako wyraz poparcia.
Ingerencja w część wspólną
Nowi właściciele szybko zlecili wykonanie projektu przebudowy i zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego na gabinety stomatologiczne z pięcioma fotelami dentystycznymi i wejściem z klatki schodowej. Z przebudową lokalu wiązała się jednak konieczność wykonania prac w częściach wspólnych budynku: poprowadzenie odpływu instalacji sanitarnej z lokalu pod stropem piwnicy i włączenie do istniejącego pionu wodnego i kanalizacyjnego, a także wykonanie otworu w ścianie szczytowej budynku z kratką wentylacyjną i wymiana zabezpieczeń w tablicy głównej umieszczonej na klatce schodowej w celu zwiększenia mocy.
Stomatolodzy zwrócili się do zarządcy nieruchomości o poddanie pod głosowanie stosownej uchwały o wyrażeniu zgody na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania lokalu. Do pisma zostały załączone: opinia kominiarska oraz rzut lokalu i rysunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta